Upadłość konsumencka jako konstrukcja prawna została powołana w przepisach prawa upadłościowego w 2020 roku jako jeden ze sposobów oddłużania osób niewypłacalnych, które są osobami fizycznymi i nie prowadzą działalności gospodarczej.

Upadłość konsumencka – co to?

To mechanizm prawny pozwalający na efektywne oddłużenie na drodze sądowej. Pozew do sądu może wnieść zarówno sam zadłużony, jak i jego wierzyciele. Jeśli sąd uzna ogłoszenie upadłości konsumenckiej za zasadne, to w drodze postępowania sądowego ustanawia m.in.: czy i jaka część długów zostanie umorzona, wydaje nakaz sprzedaży mienia, ustala plan i harmonogram spłat zadłużenia tak aby roszczenia wierzyciela/li mogły zostać zaspokojone.

Kiedy sąd może odmówić upadłości?

Czy sąd może odrzucić upadłość konsumencką? Istnieje dość szeroki katalog sytuacji, w których sąd może i odrzuci wniosek o ustanowienie upadłości konsumenckiej. Przede wszystkim osoba niewypłacalna to osoba, która nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych przez okres 3 miesięcy i dłużej. Sąd nie orzeknie upadłości konsumenckiej także w przypadku, gdy:

  • Dłużnik jest akcjonariuszem lub komandytariuszem spółki;
  • Dłużnik w ciągu ostatnich 10 lat złożył już wniosek o ogłoszenie upadłości, a część jego długów została umorzona;
  • Dłużnik w ciągu ostatnich 10 lat działał umyślnie na niekorzyść swoich wierzycieli przekazując składniki majątku rodzinie lub osobom trzecim.

Czy można ogłosić upadłość konsumencką nie mając żadnego majątku?

To jest możliwe. W przypadku zaistnienia tego typu sytuacji w drugiej części postępowania syndyk, który odpowiedzialny byłby za sprzedaż majątku, sprawdza czy faktycznie dłużnik nie posiada aktywów lub pasywów, które można sprzedać i czy jego oświadczenie przed sądem o braku majątku jest zgodne z prawdą. Jeśli tak, to sąd określa harmonogram spłat zadłużenia z posiadanych przez dłużnika dochodów i/lub decyduje o umorzeniu części długów.

Czy upadłość konsumencka anuluje długi?

Nie! Jedynie sąd decyduje czy jakaś część długów zostaje umorzona. Takiemu umorzeniu nigdy nie będą podlegać zaległości z tytułu zobowiązań alimentacyjnych, kar i grzywien czy też zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.

Osoba, wobec której orzeczona została upadłość konsumencka nie może również zaciągać nowych zobowiązań finansowych, zaciągać kredytów i pożyczek, jak również nie może korzystać z zakupów ratalnych.

Plusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej

To przede wszystkim zaprzestanie działań windykacyjnych i wstrzymanie postępowań komorniczych. Sąd ustanawia zaspokojenie roszczeń wierzycieli z nie więcej niż 50% dochodów dłużnika. Co oznacza, że dłużnik nie pozostaje bez środków do życia.

Dłużnik może sam złożyć wniosek o orzeczenie przez sąd wobec niego upadłości konsumenckiej. Może też zgłosić się do doświadczonej kancelarii prawnej takiej jak Kancelaria Finansowa Reddo. Dlaczego warto korzystać z takiego pośrednictwa? Przede wszystkim znaczenie ma tu doświadczenie w tego typu sprawach i dokładna znajomość wszystkich dostępnych mechanizmów oddłużania osób fizycznych, które z różnych względów popadły w długi i stanęły w obliczu problemu własnej niewypłacalności. Sięgnięcie po środki prawne i profesjonalną pomoc, to najlepszy sposób na wyjście ze spirali zadłużenia.