Oddłużanie

Według danych z raportu BIG Info Monitor z września 2022 roku zadłużonych jest obecnie 2,7 miliona Polaków. We wspomnianym 2022 roku zadłużenie Polaków wzrosło o kwotę 3 miliardów złotych i wynosi już ogółem 45 miliardów. Na skutek wielu czynników coraz więcej z nich nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłatą własnych zobowiązań finansowych.

Oddłużanie – czym jest?

Oddłużanie to przywracanie wypłacalności dłużnika na różnych etapach wymagalności jego zobowiązań finansowych. Osoba fizyczna, zostaje uznana za niewypłacalną w momencie, gdy nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań względem wierzycieli, przez okres przynajmniej 3 miesięcy.

Sposoby na oddłużanie

W podejmowaniu kroków, które mają na celu przywrócenie wypłacalności dłużnika warto sięgnąć po profesjonalną pomoc prawną. Tak aby restrukturyzację, ewentualną konsolidację i spłatę długów można było wykonać bezpiecznie w ramach obowiązujących przepisów i dostępnych instrumentów prawnych. W ten sposób zabezpieczane są zarówno prawa wierzycieli, jak i dłużnika, który nie popadnie w ubóstwo i nie zostanie pozbawiony środków do życia.

Trzy podstawowe drogi oddłużenia to:

  • Negocjacje z wierzycielami;
  • Ugoda z wierzycielami pod kontrolą sądu;
  • Ogłoszenie upadłości konsumenckiej na drodze postępowania sądowego.

Dłużnik ma różne możliwości wyjścia z długów, w zależności od tego na jakim etapie wymagalności wierzytelności się znajduje. Jeśli pojawi się problem ze spłatą zobowiązań najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do profesjonalnej Kancelarii Finansowej, która pomoże zadłużonemu w negocjacjach z wierzycielami i osiągnięcie konsensusu dogodnego dla obu stron.

Aby wszystkie strony miały poczucie, że ich prawa są należycie zabezpieczone warto sięgnąć po funkcjonujące w ramach polskiego porządku prawnego narzędzia.

Kiedy warto negocjować z wierzycielami?

Negocjacje to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy mają jedynie przejściowe problemy ze spłatą długu. Jeśli problem jest poważniejszy należy wesprzeć się postępowaniem przed sądem, tak aby spłata zobowiązań odbyła się również przy zabezpieczeniu interesu dłużnika i nie doszło do zajęcia komorniczego na majątku dłużnika, albo tego typu procedury, które już rozpoczęto zostały wstrzymane.

Upadłość konsumencka – jaka wielkość długu?

Postępowanie upadłościowe w ramach tego narzędzia ma sens w przypadku zaległości w płatnościach rzędu 60 tysięcy złotych i więcej, których dłużnik nie jest w stanie uregulować. A jego problemy finansowe nie mają jedynie charakteru przejściowego.

Jakie długi nie podlegają oddłużeniu?

Oddłużeniu nie podlegają kredyty hipoteczne, zobowiązania alimentacyjne oraz zobowiązania finansowe wynikające z procesów karnych np. grzywny.

Dlaczego Kancelaria Finansowa REDDO?

Liczy się doświadczenie i indywidualna analiza sytuacji dłużnika. Przy kredytach hipotecznych doświadczeni prawnicy mogą przeanalizować występowanie w umowie klauzul abluzyjnych lub złożyć wniosek o ugodę z bankiem bądź wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wszystko to po dokładnym przeanalizowaniu dokumentów i zapoznaniu się z sytuacją prawną klienta.

Klient oszczędza czas, pieniądze, unika kosztownych procesów windykacyjnych i zajęć komorniczych. Oddłużenie z udziałem Kancelarii Finansowej przebiega sprawnie i zgodnie z obowiązującą literą prawa w czasie od miesiąca do roku. W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje możliwość umorzenia części długu, a klient spłaca niższe raty zobowiązań, które nie pochłaniają całości jego dochodu.

Jak zapłacić prawnikowi?

W Kancelarii Finansowej REDDO możliwe jest negocjowanie wysokości wynagrodzenia dla prawników i jego spłata w dogodnych ratach.